Re: Hluk - 2. část

Petr Morysek | 05.06.2017

Dobrý den. Všechny platné vyhlášky obce lze najít na stránkách obce na tomto v menu Úřad obce - vyhlášky.

Pokud si pamatuji, tak problém rušení sousedů v neděli apod. se řešil, ale byly na to různé názory a tak se toto nezahrnulo do žádné vyhlášky. Řeší se jen hluk po 22 hodině, jako rušení nočního klidu.


Na stánkách jsou asi všechny vydané vyhlášky, letmým pohledem lze zjistit, že tam jsou i ty již neplatné, které byly zrušeny nějakou novější vyhláškou. Bohužel ne vždy je lehké najít jen dle názvu, zda vyhláška pokrývá i to, co Vás zajímá.

Obtěžování nadměrným hlukem patří do kompetence hygieny (kraje) a obec nemá vybavení k posouzení, ani pravomoc to příliš řešit. Hygiena, dle vyhlášky měří průměrnou hodnotu hluku a dostat se nad normu s občasným sekáním apod. lze obtížně. Vždy je nejlepší se zkusit s dotyčným domluvit.

Stížnosti na nízké průlety či nadměrný hluk se řeší přímo s letištěm, obec toto nijak nezaznamenává. Musí se určit přesně místo, kde byl problém zaznamenán, čas, typ letadla či směr letu apod., aby bylo možno identifikovat a postihnout dopravce. Kdysi jsme to jednotlivě řešili a tak, pokud se to nezměnilo, letiště na to má vlastní dozor (kterému to je vhodné hlásit), který pak dopravcům může vyměřit pokuty. V každé části obce to působí jinak, útlum hluku je logaritmická funkce, takže hluk se vzdáleností velmi rychle klesá a to, co zaznamenáte vy, již o kus dál nikomu nevadí.. Naše obec má tu smůlu, že není přímo zahrnuta do pásma ochrany okolo letiště, tak obecně nemáme nárok na žádná opatření či kompenzaci, za obtěžování hlukem a letadla by dle jejich oficiálního stanoviska měla být již tak vysoko, že by neměla hlukem obtěžovat. Občasná porušení, řeší obvykle pokutami, ale to se musí prokázat a vyhodnocují to snad ze záznamů z letadla, když si někdo stěžuje.

Snad Vám některá z informací pomůže.

Petr Morysek

Přidat nový příspěvek