Re:Budovatelské životopisy

Petr Morysek | 30.08.2018

Chápu, že "budovatelské" životopisy u části lidí moc neletí, ale je otázka, jak popsat aktivní lidi, co dělají nezištně i něco pro druhé. Zvažte, zda si radši budete vybírat lidi, o kterých se moc nedozvíte. Ti obvykle nemají žádné vlastní myšlenky a plány a nedělali veřejně dosud nic, nebo dělali spíš pro sebe, než pro své okolí. Někteří to dokážou líbivě "okecat", a tak to vypadá, jak jsou tu vlastně pro všechny. Další se stydí uvést, co dobrého pro ostatní udělali, ale je to škoda, protože hlavně tito lidé mají alespoň předpoklady starat se o věci veřejné a společné. Zda dobře, ukáže vždy až čas a praxe. Dopředu jsou to vždy jen sliby. Pokud jsem někoho nepotkal čtyři roky na nějaké akci v Přílepech či jinde, kde zdarma a dobrovolně dělá něco pro ostatní, tak mu prostě dopředu nevěřím, že chce jako zastupitel pracovat po čtyři roky pro naši obec. Naše sdružení se vždy snažilo (a nebylo to lehké) hledat lidi, kteří jsou veřejně činní a je to o nich i známo. Jen to někde napsat umí skoro každý, ale, jak se říká, papír snese vše. Jsou tu i tací, kteří jako své velké úspěchy a "dobročinnost", prezentují "akce pro občany", co občas dělají či připravují v pracovní době, jako placení funkcionáři obce. I to je hezké a potřebné, ale více si cením těch, co pracují pro okolí ve svém volném čase a zdarma, jen z nadšení. Každý si tedy může vybrat, kdo mu více vyhovuje a jsem rád, že tu máme stále tu možnost si demokraticky zvolit své zástupce. Zažil jsem i dobu, kdy to nešlo a bylo nám diktováno, koho si "musíme" zvolit. Přeji dobrý výběr.

Přidat nový příspěvek